علمی آموزشی اوّلی ها (احمدمبارکی)
اطلاع رسانی ، ارائه ی مقالات ، وبیان مسائل خاص پایه ی اول ابتدایی


نوشته شده در تاريخ شنبه نهم اردیبهشت ۱۳۹۱ توسط مدیریت سایت
 

با سلام و تحیات الهی ، ضمن تشکر از تلاش های بی دریغ همکاران و آرزوی توفیق روزافزون برای آنان ، با عنایت به نزدیک شدن زمان ثبت نام دانش آموزان و دغدغه ی اولیای محترم ، اجرای ضوابط و مقررات ثبت نام که این اقدام رضایت دانش آموزان عزیز ، خانواده ها و مسئولان محترم را در پی خواهد داشت ، تاکید می شود . لذا با عنایت به سیاست های ابلاغی خصوصاً تغییر نظام آموزشی و تاکید بر تحقق مطلوب نظام 3+ 3 +6 که در راستای تحول بنیادین آموزش و پرورش است ، شایسته است با تدابیر و اهتمام کافی و به کار گیری همه ی امکانات و ساز و کارهای لازم با تکیه بر تجربه ی موفق سال گذشته در مدیریت مطلوب فرایند ثبت نام ، دستورالعمل اجرایی ثبت نام دانش آموزان در سال تحصیلی 92 – 91 به شرح ذیل اعلام می شود .

1 – ستاد نظارت بر ثبت نام دانش آموزان در سطح استان ، شهرستان ، منطقه و ناحیه تشکیل گردد تا با بررسی مشکلات عمومی و مشترک ، شیوه های مناسب برای سهولت انجام کار به ویژه در شهرهای بزرگ به کار گرفته شود .

2 – وضعیت واحدهای آموزشی از نظر جنسیت پذیرش ، نوع مدرسه و دوره ی تحصیلی با تاکید بر یک نوبته بودن مدارس ( نوبت صبح ) قبل از شروع ثبت نام مشخص و ساماندهی گردد و با عنایت به مدیریت فضاهای آموزشی و ایجاد آرامش برای خانواده ها ضروری است فضاهای تخصیصی برای استانها تا قبل از اتمام اردیبهشت ماه با مشخصات لازم تعیین گردد .

تبصره 1 – دانش آموزان پایه های دوم تا پنجم ابتدایی که در هر مدرسه تحصیل می کنند نیاز به ثبت نام مجدد ندارند خصوصاً این که فارغ التحصیلان پایه های پنجم به طور معمول در پایه ی ششم همان واحد آموزشی ثبت نام و سازماندهی می شوند ( مگر در موارد ضروری و با درخواست اولیاء و نقل و انتقالات دانش آموزان )

تبصره 2 – کلیه ی هنرستان های دولتی ملزم هستند در حد ظرفیت خود ( حداقل دو کلاس ) از دانش آموزان پایه اول متوسطه عمومی ثبت نام نمایند .

تبصره 3 – ثبت نام از هنرجویان هنرستانها بدون لحاظ محدوده جغرافیایی و بر اساس ضوابط انجام خواهد شد .

تبصره 4 – شایسته است در هنگام ثبت نام هنرجویان هنرستانها فردی مطلع به رشته های هنرستانی نسبت به راهنمایی هنرجویان اقدام نمایند .

تبصره 5 – مدیران محترم مدارس دولتی ملزم هستند از دانش آموزان میان پایه بدون حضور آنان و اولیای محترمشان در فرصت مقرر ثبت نام به عمل آورند .

3 – ثبت نام کلیه ی دانش آموزان مدارس دولتی و غیر دولتی صرفاً از طریق سامانه الکترونیکی انجام و زمینه های لازم برای تحقق این موضوع مهیا شود . ( دستورالعمل مربوط از طریق سایت ابلاغ می شود .)

تبصره 1 – تاریخ شروع ثبت نام دانش آموزان پایه اوّل ابتدایی از اول تا پایان اردیبهشت ماه و پایه های دوم تا ششم ابتدایی اول تا پایان خرداد ماه و نیز سایر پایه ها و دوره ها از اول خرداد لغایت پایان تیرماه ( ثبت نام مشروط ) خواهد بود .

تبصره 2 – در خصوص ثبت نام الکترونیکی دانش آموزان عشایر ستاد مذکور تدابیر لازم را اتخاذ نمایند .

4 – ثبت نام دانش آموزان کلیه پایه های تحصیلی در مدارس دولتی عادی بدون برگزاری آزمون ورودی ، مصاحبه ، شرط معدل ، نمره ، و ... صرفاً بر اساس محدوده جغرافیایی مدارس صورت می گیرد . دانش آموزان عشایری از شرط محدوده جغرافیایی مستثنا هستند . )

تبصره 1 – آموزش و پرورش شهرستان ، منطقه و ناحیه محدوده مدارس را بر اساس تراکم جمعیت و ظرفیت مدارس همجوار تعیین و ابلاغ نماید .

تبصره 2 – ثبت نام دانش آموزان در مدارس همجوار دو منطقه ناحیه آموزشی بنا به تشخیص ستاد ثبت نام اداره کل صورت گیرد .

تبصره 3 – پذیرش دانش آموزان در مدارس غیردولتی ، شاهد ، ایثارگران ، نمونه دولتی ، استعدادهای درخشان و مدارس استثنایی بر اساس دستورالعملهای مربوطه انجام می شود .

تبصره 4 – مدیران مدارس غیردولتی موظف هستند شهریه ابلاغی را همراه با فهرست کلیه ی فعالیتها در تابلو اعلانات مدرسه و در معرض دید اولیا نصب کنند . ضمناً فعالیتهایی مثل آموزش زبان ، المپیاد ، نجوم ، ربو کاپ و ... باید با کسب مجوز اداره و نیز اعلام هزینه ها و خصوصاً به صورت کاملاً اختیاری و خارج از ساعات مصوب درسی ، انجام شود .

5 – در مدارس غیر دولتی ، دریافت هرگونه وجه نقد ، چک حامل و چک های مسافرتی ممنوع و ضروری است که وجوه دریافتی بابت شهریه به حساب مدرسه واریز و چک های صادره هم توسط اولیای دانش آموزان در وجه مدرسه صادر شود .

تبصره – کمک های مردمی موضوع بند یک ب ماده 14 قانون تامین و اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیر دولتی کاملاً داوطلبانه است و پرداخت آن توسط اولیا پس از شروع سال تحصیلی از طریق حساب مدرسه انجام شود . بنابر این دریافت هر گونه وجه غیر از شهریه مصوب در هنگام ثبت نام ممنوع است .

6 – مدیران محترم مدارس می توانند از فرزندان کارمندان دولت در آموزشگاه های نزدیک محل کار والدین آنها متناسب با ظرفیت مدرسه ثبت نام به عمل آورند .

7 – ثبت نام از دانش آموزان و سوادآموزان تبعه کشورهای افغانستان و عراق مقیم ایران بر اساس ماده واحده مصوبه جلسه 678 مورخ 30/9/89 شورای عالی انقلاب فرهنگی و سایر قوانین مربوطه انجام شود . ضمناً شیوه نامه شماره 134041 مورخ 21/6/90 مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور و اصلاحیه شماره 202657 مورخ 7/9/90 در خصوص اتباع خارجی ( افغانی و عراقی و ... ) همچنان به قوت خود باقی است .

8 – دریافت شهریه و هرگونه کمک هزینه تحصیل و نیز اخذ تعهد مالی به استثنای وجوه مربوط به بیمه و کتب درسی هنگام ثبت نام در مدارس دولتی ممنوع است .

تبصره 1 – دریافت هرگونه وجه برای کلاس های فوق برنامه ، مجلات رشد یا آزمون های احتمالی تا پایان شهریور ماه ممنوع است .

تبصره 2 – دریافت شهریه و اخذ تعهدی هنگام ثبت نام در مدارس هیات امنایی که با رعایت آیین نامه مصوب شورای عالی آموزش و پرورش فعالیت می کنند ، ممنوع است .

تبصره 3 – دریافت شهریه ثابت برای ثبت نام در طول سال تحصیلی از فرزندان همکاران محترم فرهنگی در مدارس شاهد ، نمونه دولتی ، هیات امنایی و استعدادهای درخشان است بعد از ارسال لیست به اداره مربوط از طریق آن پرداخت می گردد . بدیهی است هزینه ی کلاس های فوق برنامه در طول سال تحصیلی کاملاً اختیاری و به عهده اولیاست .

تبصره 4 – رعایت احترام و شأن ارباب رجوع به ویژه همکاران فرهنگی مراجعه کننده به مدارس و ادارات مورد تأکید است .

9 – در راستای طرح تکریم ارباب رجوع و لزوم اطلاع اولیای محترم از وضعیت آموزشی و پرورشی مدارس ضرورت دارد ستاد مرکزی نظارت بر ثبت نام ادارات ، در ایام هفته برای معرفی مدارس و پاسخگویی به سئوالات دانش آموزان و والدین تا پایان ثبت نام فعالیت نمایند .

10 – مدیران محترم واحدهای آموزشی موظفند دستورالعمل مربوط به ثبت نام را همراه شماره تلفن های پاسخگویی به شکایات ( ستاد نظارت بر ثبت نام وزارتخانه ، استان و منطقه ) در تابلوی اعلانات و در معرض دید مراجعه کنندگان نصب نمایند .

11 – از مدیران و معاونان ستادی و استانی انتظار می رود جهت حفظ وحدت رویه از مصاحبه با رسانه ها اجتناب نمایند و در صورت لزوم در باره چارچوب سیاستها و دستورالعملهای ستادی نظارت بر ثبت نام از طریق رسانه ها اطلاع رسانی نمایند .

12 – مدیران مدارس و مجتمع های آموزشی موظفند ، همزمان با ثبت نام پایه های ورودی و میان پایه ، فهرست اسامی اولیای بیسواد دانش آموزان را جمع آوری و با هماهنگی واحدهای سوادآموزی شهرستان / ناحیه ، برنامه ریزی لازم برای جذب ، آموزش و امتحانات پایانی آن ها معمول نمایند .

13 – به منظور حسن اجرای این دستورالعمل علاوه بر ناظران استان  و مناطق ، بازرسان و ناظرانی از سوی اداره کل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات به صورت محسوس و غیرمحسوس از واحدهای آموزشی و ستادهای ثبت نام سراسر کشور بازدید خواهند نمود .

14 – مدیر کل محترم ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات به عنوان دبیر ستاد ثبت نام و نظارت وزارتخانه و بالطبع رئیس اداره ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات ادارات کل استانها به عنوان دبیر ستاد نظارت بر ثبت نام استان تعیین می شود .

امید است در سالی که مقام معظم رهبری آن را به نام سال تولید ملی ، حمایت از کار و سرمایه ایرانی مزین فرموده اند همکاران محترم با همت مضاعف و اهتمام جدی با تمام ظرفیت ، نظارت دقیق ، به موقع و فراگیر را در امر ثبت نام دانش آموزان معمول نمایند و خشنودی خداوند متعال ، تحقق منویات رهبر معزز و سیاست های دولت خدمتگزار را در اعتلای منزلت آموزش و پرورش فراهم آورند . 

 


.: Weblog Themes By Pichak :.


MeLoDiC

تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک